Thursday, August 31, 2017

Oatmeal raisin cooky

I found this recipe years ago and regret not knowing where it came from.

It's one of my favorites! A little different than regular oatmeal raisin cookies.

1 cup sugar
1/2 cup shortening. (I use butter)
1 egg
1/2 cup molasses
2 c. flour
1 teaspoon salt
1 1/2 teaspoon baking soda
1 teaspoon vanilla
1 cup rolled or quick oats
1- 1 1/2 cups raisins
Cream suffer with shortening. Add egg. Then add molasses. Then add flour, salt, baking soda. Store to combine. Then add oats and raisins.

Bake at 375 degrees for 10-12 minutes. Makes 4 dozen.

My oven heats up hotter so I bake at 350 degrees for 8-10 minutes.

Ready to go on the cookie sheet.






Tuesday, August 29, 2017

Nine patches

I love nine patches. My Granny made me a nine patch quilt when I was a kid. When I was in middle school she cut out the squares. And told me if I sewed them up into nine patch blocks, she would put the quilt together for me. I can't remember if I sewed the blocks together or not, but almost nearing high school, my mother encouraged me to finish them while my granny was still able to finish them. I completed the squares and sent them off.

I love the quilt she made me. It's been through all our crazy moves and now is worn out. I stopped using it when it started to fall apart. I can't bear to let it go.

Someday I hope to get it fixed so it can be on our bed again.

Anyways, a friend of mine tricked me into making nine patch blocks. She said she needed 200 of them to make herself a quilt. I told her I'd be more than happy to help her make some. I made these-


And then she surprised me by letting me keep them. I tried to give them back but she wouldn't have none of it. I think she wanted to get me hooked on quilting. It worked!

I had another friend over yesterday and she helped me lay these out. She encouraged me to make a small quilt with the squares. Perhaps something to go over the foot of the bed.

So I picked up some white fabric today.

But first, I was asked by another friend if I would sew her daughter a nightgown in time for her birthday. So that's what I'm going to do tonight.

Pics soon!

Sunday, August 27, 2017

More yogurt

I stopped making yogurt when my milk supplier went away. But after spending $15 a week on three quarts of non-fat yogurt, I decided to try making it again.

I bought a gallon of whole milk. (I don't mind the fat in my yogurt) I think it was $3.89. A starter for my yogurt came 65 cents if bought separately. I just used some of the yogurt we've been buying so the cost was less.

I heated the milk to 185. Yogurt making is not a quick project. I started this morning at 10:00 a.m. By the time it was nearly noon, the milk was heated to that temperature. A skin will form on the top and that's how you know it's ready. I've tried rushing the process and all I got was burned milk that had to be thrown away. Slow, steady heat is the way to go.





Then, started the cooling process. I cheated and set up a fan in the kitchen and poured the hot milk into a pot that I had in the freezer. A few times over. Then, when the temperature reached 110 degrees, I poured into my jars.



Now, I've got an Excalibur Dehydrator so I put the jars in it and let it sit until the yogurt sets up. But, if you don't have a dehydrator like this, that's ok! You can still make yogurt. A friend of mine makes some just like this only she uses a cooler to finish hers in. This is a great youtube video showing how.

I love the taste of homemade yogurt. I could strain it when it's done and make "greek" yogurt, but since this is for smoothies, I'll leave it the way it is.

For almost the cost of one container of greek yogurt, I made four containers worth. Yum! Yum!


Wednesday, August 23, 2017

Happee knits

A friend of mine posted some socks she made using one long circular needle. I love making socks when I have time. I usually make them on double pointed needles. The problem is that I have one half of a sock waiting to be finished. I'm not even sure I remember how I made the first half!

Another friend of mine tried to teach me how to make 2 at a time, but I tried to learn with fingering weight yarn which was almost black in color and on size 1 needles! I was lost! I never bothered to try again.

But when I saw the socks my friend posted, I had to know how she did it. She pointed me to this YouTube video. I watched the first few minutes and realized how great video this was. So easy to follow! I decided I wanted to learn how. So, I ordered myself a pair of size 8 circular chiagoo needles and plan to get some yarn to try making a practice pair of socks.

I'm excited to try these. If all goes well, I'll be ordering myself a pair of size 1 chiagoo needles.

Wish me luck!

Gnats!

Decided to try these gnat traps. We bought some that looked similar but these are new and improved.

The opening is larger. It looks reusable whereas the other one had a tiny opening which made it hard to empty. The old style was smaller and had some sort of filter inside it. 


This box was around $5 for both of them. Lasts one month. 

I've tried homemade traps but they don't with well for me. I'm excited to try these! 

Update- These took awhile to work. I didn't notice a difference at first but now I hardly notice the gnats. 

Sunday, August 20, 2017

Men's scarf

Someone asked about a pattern the other day. I went to my blog to get the pattern and it wasn't there!! I couldn't believe it. I looked in my email. Nope! Not there either. They only word I could remember was denim. Then after thinking hard about it, I remembered it was on a leaflet by bernat.

It's my favorite scarf pattern. It's the one I made my beloved years ago. I like it because it curls up and the yarn I used was so soft.

Here it is, so I don't lose it again!


Monday, August 14, 2017

Red Enchiladas $1.05 per serving.

I made a batch of enchiladas today and wanted to break down the cost- I've had my fair share of eating ramen noodles and tuna casserole in our early years of marriage thinking that it was the only way to eat cheap.

Let's see... I bought a 5 pound chub of ground beef for $10. It took 1.5 pounds to make the dish, so $3. 

Tomato sauce- 16 ounces for $1. Eight ounces of Cheddar cheese for $2.58. Chopped green chillies $2 (it was less but can't remember the exact cost)
Chili powder- can be bought for $1. I paid $3 from my local herb shop. It's more potent than the cheap stuff so I only have to use half the amount. 1 tablespoon of butter- 10 cents for a tablespoon. Corn tortillas package of 30- $3 give or take. I think I actually got mine on sale for $2.50. 

Total cost- $10.68
Plus a box of Mexican rice for $2.

Together this made enough food for the both of us to eat for three days! 

$1.05 per serving. 

I'd much rather eat this dish any day of the week than ramen noodles. 


Here is the recipe-
1 1/2 pounds of ground beef
1 onion*
1 1/2-2 cups cheese. I use cheddar
1 can chopped green chillies (3-5 ounces)
30 count corn tortillas

Cook meat and onion. Drain and add 1 cup cheese and colors. Cook until melted. Fry tortillas until soft. Set aside.

Put 1 tablespoon of meat filling, a little cheese and roll up in tortilla. Place in pan. Put sauce on top. Repeat until tortillas are gone. Sprinkle cheese over all.

Sauce recipe-
It's so simple yet surprisingly delicious.
16 ounce tomato sauce
1 T. Butter
2 Tablespoons chili powder
Heat on stove.

*I used some dried onion that I dehydrated myself.

Stay tuned for my green enchiladas recipe coming soon! 


Blessing bags completed.

The first batch of blessing bags have been completed. Here are the last of them. Next challenge is to make 25 more in a Christmas...